Badatelská skupina SPJF vytvořila první film o Foglarových čtenářských klubech

3 října, 2022
1068
Views

Badatelská skupina SPJF se snaží také prostřednictvím filmů na internetu obracet na pamětníky klubového hnutí. Představa je převést příběhy z knihy Ve stopách Rychlých šípů do mluveného slova s obrázky a udělat několik “filmů”, které budeme šířit k seniorům různými kanály. Senioři si nemusí příběhy číst v knize či v Bobří stopě, ale budou si je moci pustit (třeba i v domově seniorů) na internetu. Mohou si je vzájemně sdílet.

Badatelská skupina SPJF se snaží také prostřednictvím filmů na internetu obracet na pamětníky klubového hnutí. Představa je převést příběhy z knihy Ve stopách Rychlých šípů do mluveného slova s obrázky a udělat několik “filmů”, které budeme šířit k seniorům různými kanály. Senioři si nemusí příběhy číst v knize či v Bobří stopě, ale budou si je moci pustit (třeba i v domově seniorů) na internetu. Mohou si je vzájemně sdílet. 

Možná je příběh jiného klubu přiměje podělit se s ostatními i o své zážitky z mládí. Pomůžete nám vyrábět tyto filmy?

Badatel a člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) Winoga dlouhodobě mapuje dětské kluby, které se rozhodly jít ve stopách Rychlých šípů… Knihu o klubovém hnutí  Ve stopách Rychlých šípů vydalo SPJF v roce 2021. K zakoupení je na obchod.spjf.cz

V této knize je zachycen jen zlomek jejich příběhů, ale i z toho nepatrného vzorku čiší obrovská síla klubovního hnutí. Dětské sny o pevném přátelství, vlastních klubovnách a dobrodružství při objevování tajemných světů se plnily od roku 1937, kdy Jaroslav Foglar vyzval čtenáře časopisu Mladý hlasatel k zakládání klubů – dětských part bez dospělého vedoucího.

Winoga přes deset let pátrá po pamětnících těch časů. Hovořil s tehdejšími klubaři, sbíral dobové snímky, fotografoval a studoval staré kroniky. Nenechával aktéry vzpomínat pouze na dětství, naslouchal i jejich dalším životním osudům, které byly v mnohých případech ovlivněné právě zážitky raného věku.

Možná i vy patříte mezi pamětníky a chcete se o své vzpomínky podělit. Ozvěte se nám na Winoga@spjf.cz. V knize vyšlo 43 příběhů. Další vycházejí postupně v časopisu Bobří stopa. A také se postupně zpracovávají nově objevené příběhy.

Badatelská skupina SPJF nabízí členům i nečlenům SPJF zapojení se do výroby těchto filmů. Na facebooku ZDE si můžete zamluvit kapitolu, kterou chcete sami načíst. Na facebooku zjistíte, které kapitoly jsou ještě volné k namluvení.

Věnovat se můžete těmto klubům:

Hoši od Bobří řekyLahovice
Stateční hošiBrno
Hradečtí ostřížiJindřichův Hradec
Hoši z podhůříLázně Bělohrad
Rudé šípyParník
Hoši od JizeryMašov
Veselí kamarádiUherské Hradiště
Svorná srdceNová říši
Stříbrné šípyOstrava
Název klubu je neznámýPředklášteří
Modré šípyJanovice nad Úhlavou
PirátiPlzeň
SovyLysice
Hoši přírodyLetohrad
Kamarádská čtyřkaPříkazy
Ostré šípyBuková
Ochránci Polických stěnPolice
Hoši brdských lesůHořovice
Hoši přírodyNymburk
Zálesáci od RolavyNejdek
Veselí chlapciPraha
Bílá jachtaLíbeznice
PsohlavciMladá Boleslav
Modrobílá hvězdaPraha
HimalajaPříbram
Hvízdající šípyMříč
ŽvahováciPraha
Statečná srdceNeuměřice
SportovciPraha
Hoši od Modrého vrchuÚhonice
Věrný čtyřlístekKrčín
Modrý bleskPraha
Vládci lesůKostelec nad Černými lesy 
Dlouhé šípyVizovice
Tajná stopaOřechov
Gufiho klubSušice
Věrná srdcePraha
SkaláciPraha
SamoletkaPraha
Orlí srdceKdyně
VlčataOstrava
Modrá jiskraPraha
Modré šípyKbely

Děkujeme, že nám pomůžete pátrat po dávných klubařích a tak zachytit kus práce a odkazu Jaroslava Foglara.

Napsat komentář