Knihovnou roku 2022 je knihovna v Dolních Chabrech, která uspořádala v roce 2021 množství foglarovských akcí

7 srpna, 2022
1044
Views

Dne 4. října 2022 v soutěži Knihovna roku 2022 v pražském Klementinu převzala obdivovatelka Foglara a knihovnice Alena Wachtlová se zástupci MČ Dolní Chabry v Praze 8 z rukou ministra kultury Martina Baxy ocenění nejvyšší – titul Knihovna roku 2022.

Knihovnu v Dolních Chabrech nominovala Městská knihovna v Praze. V konkurenci čtrnácti nejlepších knihoven (z každého kraje ČR jedné)  musela při návštěvě odborné poroty prokázat, že je hodna titulu v mnoha výkonnostních kritériích. A uspěla!

Nejlepší knihovna roku se věnovala celý rok Foglarovi

Rok 2021 byl v dolnochaberské knihovně věnován právě Jaroslavu Foglarovi s množstvím venkovních i vnitřních aktivit. Alena byla neúnavným motorem všeho a také to následně pečlivě sepsla na webu Chaberského dvora. Aleně bylo nápomocno SPJF třeba s výstavou Spojeni Foglarem, hrou Velké Ulčovky, fotokoutkem s RŠ, časopisy Bobří stopa, pohlednicemi, otázkami z Foglarovek atd. Několik fotografií z těchto aktivit naleznete ZDE.

V prosinci 2021 knihovnice napsala PP SPJF: “Moc mě to bavilo a myslím, že hlavně děti také, podle reakcí ano :-). Snad se podařilo dostat pana Foglara  u nás trochu více do povědomí. Jen nakonec ten lampionový průvod jsme se po dohodě s úřadem rozhodli neuskutečnit, kdo by si byl pomyslel v září při přípravách, že bude taková covidová doba jako teď. Lampiony ale dětem vydáváme a říkáme, aby si ho večer 17. 12. rozsvítily třeba na zahradě nebo balkoně. Chci především moc poděkovat za úžasnou pomoc a spolupráci, RŠ u nás fakt bodovali!”

Úzká spolupráce s Pražskou pobočkou SPJF, která snad také drobně přispěla k úspěchu knihovny, započala již těsně před Vánocemi před dvěma lety, kdy si 22. prosince 2020 Alena zamlouvala putovní výstavu SPJF Spojeni Foglarem. Spoustu jejich plánů zhatily covidová omezení, ale i tak se toho uskutečnilo dost.

Alena občany Dolních Chaber pravidelně (snad v každém čísle roku 2021) informovala v obecním Zpravodaji (SPJF Zpravodaje poskytne Památníku národního písemnictví, Fondu Foglar) a Pražskou pobočku SPJF neúnavná Alena informovala zase v emailech. Třeba 16. září napsala: “Jinak u nás 10. 9.  proběhla Noc s Andersenem na téma Záhada hlavolamu a JF. Jelikož jsme končili ve 22:00 a bylo to z hygienických důvodů bez přespání v knihovně, nestihli jsme úplně vše naplánované, přesto se děti s knihami JF seznámily (některé je již dávno znaly) a s průběhem byly spokojené. Koukněte na Noc s Andersenem – 80 let Záhady hlavolamu.”

Koukněte tam i vy a pochopíte, že Alena dělá svoji práci v knihovně opravdu ráda a Foglara má hluboko v srdci… 

Rubriky:
Zajímavosti

Napsat komentář