Lesní školu SPJF zpestřila přednáška prof. Hoška, vodácká záchrana či přelet vrtulníku!

8 května, 2025
288
Views

Již pošesté uspořádalo SPJF akci nazvanou Lesní škola. Po Losárně, Mrákotíně, MUNĚ, či Kunčicích pod Ondřejníkem se dějištěm prodlouženého vzdělávacího víkendu stal Strojatín u Studence. Zázemí jsme, díky Třebíčské pobočce SPJF – Halahoj, našli v bývalé hájovně, dnes již turistické základně na samotě uprostřed přírody. Čtyřdenní akce se uskutečnila v termínu od 10. do 13. dubna 2025, tedy od čtvrtka do neděle. Na Třebíčsko přijeli zástupci oddílů Bobří stopa z Brna, Tygří dráp ze Štramberka, Rychlý kokos z Českého Brodu, své zastoupení měl také tábor z Pikárce.

Lesní škola 2025 na Strojatíně a celá sestava. Za fotoaparátem stál Sharp.

Celkově do kraje Vysočina dorazilo 17 účastníků. Abecedně seřazeni to byli Allah, Erik, František, Jindra, Košile, Lili, Opice, Rolf, Sharp, Soki, Špaček, Tedýs, Turlogh, Vítek I., Vítek II., Winoga, Žabka.

Akce, která byla uspořádána především pro vedoucí klubů, oddílů, táborové vedoucí, instruktory, či začínající vedoucí, byla zahájena přednáškou o HISTORII SPJF A ČINNOSTI PRO DĚTI A MLÁDEŽ, kterou si připravil Rolf.  Mladší členové sdružení se tak mohli dozvědět zajímavosti z 35leté historie SPJF. Kdy byl prví tábor na Pikárci, jak se rodil časopis Bobří stopou, či jak vznikaly první kluby a oddíly. Následně pak proběhla diskuze k současnosti a budoucností SPJF, ze které vzešel nápad založit „Vedení mladých foglarovců“, kteří by mohli spolupracovat a tlumočit své názory skutečnému Vedení SPJF a zapojit se tak více do plánování a organizování činnosti organizace.

Zlatým hřebem pátečního večer se stal SLAVNOSTNÍ PŘELET VRTULNÍKU UH – 1Y VENOM na jehož palubě nebyl nikdo jiný, než někdejší člen 240. KBS Mravenci, táborník i vedoucí z Pikárce Matěj. Ten dvakrát svým strojem zakroužil přímo nad střechou základny Strojatín a prokázal tak, že orientační schopnosti, kterým se naučil při akcích SPJF, uplatňuje v praxi nadále bravurně.

Štábní kpt. Matěj Správka, již v útlém věku absolvoval noční výcvik na posádce Pikárec.

Druhý den ráno byla započat rozcvičkou, která začala výběhem z železniční trati, aby pak pod vedením Winogy pokračovala důmyslnou hříčkou ve skládání pyramidy z destiček!

Po snídani proběhla přednáška ŽIVOT V TÝPÍ V ZIMĚ. Tu měl připravenou člen oddílu Tygří dráp Vítek Marek, který poutavě vyprávěl, jak se žije bez vymožeností civilizace pod plachtou indiánského stanu. Posluchači se tak dozvěděli, jaké všechny práce musel umět zvládnout, jaké přitom měl potíže a co mu život v týpí přinesl. Snad se nám nějaký podobný zážitek podaří v rámci akcí SPJF také uspořádat a mladší foglarovci zažijí podobné táboření v zimě!

Dopolední část programu byla dále zkompletována LUKOSTŘELBOU, kterou měl ve svém repertoáru instruktor Turlogh. Dozvěděli jsme se, jaký je správný postoj držení luku a šípu a jak správně vystřelit na cíl.  Poté proběhlo také střílení v praxi a soutěž o nejlepšího střelce.

Ostrostřelec František zamířil přesně. Bude náčelníkem Apačů nebo velký Vont?

Po obědové přestávce, kdy jsme si mohli vychutnat špagety s masovou směsí a sýrem dle receptury Sokiho a Rolfa, následoval další program v terénu. Tentokráte jsme se přemístili k místnímu rybníku, kde se konal kurz VODÁCKÉ ZÁCHRANY. Lektorem nebyl nikdo jiný, než zkušený vodák Winoga, který má znalosti pomoci při vodáckých nehodách v malíčku. Dozvěděli jsme se a naučili, jak rychle a účinně otočit převrženou loď v hluboké vodě. Jak používat házecí pytlík, či dokonce jak vyprostit člověka či předmět z válce pod jezem!!!

Vodácká parta ze Strojatína, která nebála skočit do chladných vod.

Během přestávky mohli naši mládežnici využít čas ke střelbě z luku, zajezdit si na lodích po rybníce, nebo si zahrát s velmistrem Rolfem partičku šachu. Poté již došlo na očekávané vyvrcholení pátečního programu – BESEDU S PAVLEM HOŠKEM NA TÉMA JAROSLAV FOGLAR. Ten nás zaujal poutavým a živým vyprávěním o Jestřábově díle, že jsme nestačili místy popadat dech. Chvílemi bylo napěti tak elektrizující, jako každou chvíli měla otevřít dveře našeho srubu Jeremiáška, nebo v šeru, které dopadlo na zdejší opuštěnou samotu, nám na okno zvenku zaťuká bláznivý Dernet!

Profesor Hošek v akci, právě nám ukazuje zaklínací formuli pro fialové kouzlo!

Poté již byl páteční den slavnostně ukončen táborovým ohněm, při němž nechybělo opékání špekáčků od mistra uzenáře a hra na kytaru, již se chopili Vítek a Tedýs.

Můj život je hned plný nesnází, na jaře když duben přichází…..

Sobota byla opět zahájena rozcvičkou, při níž jsme opět mohli zamávat vlaku projíždějícím z Brna do Třebíče. Poté již nás čekal blok ZDRAVOVĚDY v podání Žabky. Ta s sebou z hlavního města Moravy přivezla zdravotnické figuríny, na nichž jsme si mohli vyzkoušet nejen masáž srdce, ale také oživování elektrickým proudem.

Elektrické šoky v podání Žabky, léčba kterou si chtěl každý vyzkoušet na svém těle 🙂

Poté již na základnu do Strojatína dorazil dlouhodobý táborový vedoucí třebíčského Sokola pan Lukášek, aby nám prozradil něco o CELOTÁBOROVÝCH HRÁCH. Jak připravit celotáborovku?  Jak do dlouhodobé hry zapojit libreto/příběh, scénky, kostýmy apod? Nechyběla ani ukázka některých artefaktů z praxe, či rady, kde čerpat nápady a inspiraci.

Jen co jsme dojedli guláš od Sharpa a Žabky, vydali jsme se do zdejší smrčiny ke KURZU LANOVÝCH LÁVEK. Pod vedením instruktorů Lanového centra PROUD jsme si vyzkoušeli sami uvázat a zhotovit jednodušší lanovou lávky, kterou si pak každý může sám udělat na své akci a táboře.  Dozvěděli jsme se tak jak správně zakomponovat prvky bezpečnosti, na co dávat pozor, jak se jistit atd. V druhé programu jsme si potom mohli zalozit na několika obtížnějších lanových lávkách, ve které jsme vyzkoušeli svoji obratnost a odvahu.

Kurz lanových lávek se nadmíru povedl a prověřil naši odvahu a mrštnost

Sobotní program poté pokračoval PŘÍBĚHEM 20. STOLETÍ, v němž nám přednášející Winoga prozradil něco o osudu vedoucího mládeže v terezínském ghettu a v koncentračním táboře Osvětim – Fredy Hirschovi. Dozvěděli jsme se tak o jeho životním osudu a jaké byly klíčové okamžiky jeho života. Téma z temného období a ponurá atmosféra byla dobrým propojením pro další část programu.

Když krajinu pohltila tma a měsíc vystoupil nahoru nad rybník, byla zahájena NOČNÍ HRA „Po stopách svatého grálu“, kdy bylo úkolem dvou družinek za svitu měsíce projít drsným terénem, přemoci nečekané protivníky a za pomoci lodí doplout na opuštěné ostrůvky! Na nich najít posvátný nápoj, který jim vrátil ztracenou sílu, zrak, či schopnost mluvit!

Jak vést klub nebo oddíl? Jak připravit schůzku, výpravu, nebo tábor? Jakou osobnost by měl mít vedoucí? Odkud čerpat rady a nápady pro činnost? Jak by měl vypadat správný klubovní či oddílový duch? To byla témata, o nichž se hovořilo v nedělním diskuzním pořadu TÁBOROVÝ A ODDÍLOVÝ RÁDCE, který moderoval zkušený borec Turlogh.

Další bod programu připravili sami účastníci, kteří rozděleni do tří skupin a připravili pro nás RANDOM HRY, neboli tři různé herní bloky, v nichž museli využít vylosované předměty – pytel, hrníček, provaz, nůž, smeták, míče, zápalky, papíry, tužky, hrnce a další věci. Nápaditosti se meze nekladly a je třeba dodat, že naši mladí vedoucí, se toho chopili opravdu zdatně. Každý si tak mohl s sebou odvézt nějaké myšlenky a nápady pro činnost jak v oddíle, tak na táboře.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří k programu Lesní školy přispěli jak přípravou programu, lektorování některých bloku, či pomocí přímo na místě. Nebylo úplně snadné vše připravit a zorganizovat a moc si společné spolupráce všech vážím! Tak na viděno zase příště! Ať už to bude při nejbližší jarní akci v Šiškovicích, ve Sluneční zátoce, na táborech, či na podzimních Stínadlech!! „Bobří stopou směle jdem, ostatním jsme příkladem!“  

Rolf
By

Jsem členem SPJF od roku 1996, vedl jsem 155.KBS Moravští Indiáni a také Tábory Bobří stopy na Pikárci v letech 2006 - 2015. Nyní jsem členem Revizní komise SPJF.

Napsat komentář