Minivýstava Rychlé šípy na sokolovském zámku

12 července, 2022
1017
Views

Muzeum Sokolov, p.o., Karlovarského kraje se připojilo k iniciativě SPJF představit ukrajinským dětem Rychlé šípy a pomáhá zajišťovat distribuci sešitů s komiksovými příběhy Rychlých šípů v ukrajinštině v rámci Karlovarského kraje. Rozhodlo se také udělat malou propagační výstavku příběhů Rychlých šípů v ukrajinštině v rámci svojí „Galerie za sklem“, tedy výkladních skříní bývalé čítárny městské knihovny, která nyní čeká na transformaci v muzejní kavárnu.

Muzeum v Sokolově od SPJF obdrželo 20 panelů formátu A3 komiksů „Rychlé šípy- Švidki strili“, které jsou doplněny o české texty z bublin. Pod výstavou jsou vystaveny také knihy Jaroslava Foglara a další předměty s ním spojené – viz video na konci příspěvku.
Výstavka je přístupná do konce srpna od středy do neděle od 9–17 hodin. V pondělí a úterý je výstava dostupná buď na požádání nebo pokud je otevřená mříž brány.
V případě předchozí domluvy na tel. čísle 736762755 nabízí ředitel muzea Ing. Michael Rund krátkou komentovanou prohlídku výstavy pro skupiny, ale i pro jednotlivce. Na tomto čísle se také zájemci dozví, kde mohou získat Rychlé šípy v ukrajinštině.

Výstava může být i u vás – pokud ale pro to něco uděláte

V letošním roce slavíme 115 let od narození Jaroslava Foglara, autora slavných Rychlých šípů, ale i dalších mnoha knih pro mládež.
Od 24. února 2022 máme kvůli napadení Ukrajiny Ruskou federací v České republice více jak 100 000 ukrajinských dětí. Proto se Sdružení přátel Jaroslava Foglara s laskavým svolením Skautské nadace Jaroslava Foglara rozhodlo přeložit do ukrajinštiny 17 jejich příběhů, přidat příběhy Rychlé veverky v kresbě Pavla Čecha a 13 bobříků v kresbě Libora Baláka a to celé dát do pěkného komiksového sešitu. Součástí sešitu je i dvojstrana o pobytu Jaroslava Foglara a jeho oddílu, pražské Dvojky na Podkarpatské Rusi v roce 1938. Sešity jsou zdarma distribuovány ukrajinským dětem, aby se touto formou seznámily s tímto českým fenoménem.
Sešity s příběhy SPJF poskytuje školám a dalším místům s výskytem ukrajinských dětí. Distribuce probíhá pomocí dobrovolníků – třeba i v Sokolově…

SPJF přeložené komiksy využilo také k vytištění plakátů ve formátu A3, které poskytuje organizátorům výstav RŠ v ukrajinštině. První plakáty putovaly do Sokolova, kde výstavu zorganizoval foglarovec Michael Rund. Další sady plakátů budou putovat do Tábora, Šenova, Nového Města na Moravě, Prahy a snad i do Brna…
Pouliční výstava Rychlých šípů může být i u vás ve vašem městě, pokud ji pomůžete zorganizovat. Více ZDE.

Video z muzea v Sokolově.

Sepsali: M. Rund a Menhart Foto: SPJF a M. Rund

Rubriky:
Pozvánky

Napsat komentář