REPORTÁŽ: Setkání ve Sluneční zátoce 2024

4 července, 2024
151
Views

Již podruhé v historii se stal hrad v Ledči nad Sázavou hlavním dějištěm červnového srazu ve Sluneční zátoce, který se konal k výročí 117. narozenin spisovatele Jaroslava Foglara. Pochopitelně u toho nemohlo chybět ani Vedení SPJF, které se na místo srazu dostavilo již v pátek a ve složení Rolf, Winoga, Turlogh, Sova, Vojta, Detektiv, Bobr, Donald a Allah. Na programu porady byla nejen příprava programu na ledečském hradě, ale také kontrola úkolů a projednání záležitostí z mezidobí od dubnové porady v Třebíči.

V sobotu 22. června po deváté hodině pak začal oficiální program Setkání ve Sluneční zátoce. Stejně jako loni jsme se rozhodli hlavní část programu uspořádat opět na hradě v Ledči nad Sázavou, jelikož jsme zaznamenali mnoho příznivých ohlasů. Dvojice Winoga – Rolf zajišťovala převoz přes řeku Sázavu na raftu, a tak se část účastníků dostala z parkoviště do podhradí přes vodu suchou nohou. Na horním nádvoří pak na účastníky čekaly stánky s foglarovskými materiály u čehož nechyběl stoleček SPJF, SNJF, OBF – Old boys foglarovců, Vydavatelství Václav Vávra, Nakladatelství Leprez, vydavatelé Sborníku nezávislých foglarovců a další.

Pro děti byla připravena soutěžní hra „Alvarez potřebuje jen statečné a silné“, kdy se účastníci, stejně jako Rodrigo, snažili zachytit padající klíč, kterou si připravili Turlogh a Allah.

Přibližně v 10:30 byla na programu slavnostní část. Po úvodním slovu předsedy SPJF Vojty Hanuše přišel na řadu Josef Bláha – Řešetlák, aby představil vydání „Čtveřice trampských povídek“ a  Roman Liščák poté pokřtil vydání publikace „Po stopách Alvareza“. Došlo také na slavnostní ocenění. Nejprve byl udělen Martinu Vértešimu – Sovovi 4. březový lístek za dlouhodobou činnost ve Vedení SPJF a za pořadatelství akcí pro děti i veřejnost. Po tříleté zdravotní odmlce do Zátoky dorazil Miloš Vraspír – Bobr, jemuž byl udělen 7. březový lístek za dlouhodobé působení v roli předsedy SPJF a za podporu mladé generace.

Zřejmě nejstarším účastníkem srazu byl pak 89 letý pan Bohumil Hruša, který ve 40 letech patřil mezi členy Foglarova čtenářského klubu č. 5122 Modrý blesk a k Sázavě dojel z Prahy sám vlakem.

O to, aby účastníci neměli hlad, se pak staralo duo skvělé kuchařské Sharp – Detektiv, kteří ohřívali a servírovali vynikající hovězí guláš. Ten se dle zákulisních informací povedl na tolik, že byl nominován do televizního pořadu „Mňam, aneb prima vařečka“!

V čase 13:39 pak ze zastávky Horní Ledeč vyjel osobní vlak do zastávky Vilémovic, odkud se početná výprava účastníků vydala k pomníku na bývalém tábořišti Pražské dvojky. Zajištěna byla taktéž kyvadlovou dopravu z hradu přímo do Zátoky mikrobusem. Zde proběhlo hromadné fotografování a poté přátelské posezení s kamarády. Připraveno bylo tako pokračování zábavné hry pro děti „Alvarez“, kdy bylo jejich úkolem překonat řeku Sázavu s hořící svíčkou.

Ač předpověď hlásila bouřky a vichřice, nakonec nám počasí u Sázavy náramně vyšlo a příjemná byla atmosféra nejen na hradě, ale i u pomníku přímo ve Sluneční zátoce. Příští setkání se bude konat v termínu 14. června 2025 a tak si do diářů rezervujte druhou červnovou sobotu!

Fotografie ze setkání dodal fotograf SPJF Martin Holý, text Radim Kejík – Rolf

Rolf
By

Jsem členem SPJF od roku 1996, vedl jsem 155.KBS Moravští Indiáni a také Tábory Bobří stopy na Pikárci v letech 2006 - 2015. Nyní jsem členem Revizní komise SPJF.

Napsat komentář