Vychází druhé rozšířené vydání Rychlých šípů v ukrajinštině

3 března, 2023
670
Views

Když jsme na jaře sledovali příliv uprchlíků z válkou zužované Ukrajiny, mezi nimiž velkou část tvořily děti, přemýšleli jsme jak jako Sdružení přátel Jaroslava Foglara můžeme pomoct. Bylo nám jasné, že kromě zajištění základní materiální pomoci bude potřeba poskytnout dětem také možnost odreagování a zábavy, aby alespoň na chvíli zapomněli na stres z útěku do neznámého prostředí. Chtěli jsme je zabavit a také ukázat, že kluci a holky u nás jsou stejní jako oni. Vsadili jsme na osvědčené Rychlé šípy a bobříky. Když jsme pak v červnu Rychlé šípy v ukrajinštině vypustili do světa, strhla se doslova rychlošípácká horečka a celý náklad během pár dnů našel své malé čtenáře ve školách, uprchlických centrech i rodinách ubytovávajících uprchlíky.

Motivováni úspěchem prvního vydání, začali jsme okamžitě přemýšlet nad dotiskem, nejlépe v ještě větším nákladu. Rozhodli rozšířit původní vydání o další příběhy a pro získání prostředků využít crowdfundingovou kampaň na portálu Donio a oslovit také domácí fanoušky foglarovek s prosbou o pomoc při získávání prostředků na tisk a distribuci.

Na portálu Donio.cz jsme nakonec vybrali přes 55 000 Kč, další prostředky pak daroval Plzeňský kraj a drobní dárci, kteří si zakoupili a zakupují „charitativní výtisky“. Díky nim půjde do světa dalších 3 500 rychlošípáckých sešitů.

30 legendárních příběhů Rychlých šípů

Druhé vydání již neobsahuje příběhy Rychlé veverky od Pavla Čecha, ale celý prostor je věnován Rychlým šípům, které se představí ve 30 pokračováních. Nechybí nezapomenutelné příběhy popisující vznik klubu, ale také příběh nebohého Maxmiliána Drápa, nebo boj o totem.

Ukrajinské děti se seznámí také s proradným Bratrstvem kočičí pracky nebo s Černými jezdci. Součástí sešitu jsou také podmínky lovu prvních 13 bobříků, povídání o Jaroslavu Foglarovi, včetně zmínky o jeho táboření s oddílem na Ukrajině v roce 1938.

Objednávky sešitu Rychlé šípy v Ukrajinštině

Pokud by chtěl někdo sešit získat pro svou vlastní potřebu, může si jej objednat v našem foglarovském obchůdku, kde je omezené množství výtisků k dispozici. Z vybraných peněz bude následně hrazena bezplatná distribuce sešitů ukrajinským dětem do škol, uprchlických center a podpůrných organizací nebo do rodin ubytovávajících uprchlíky. Věříme, že část nákladu se také dostane na Ukrajinu a umožní i tamním dětem objevit kouzlo foglarovek. Distribuce těchto výtisků bude probíhat ve druhé polovině března.

Avatar
By

Místopředseda SPJF

Napsat komentář