Badatelská skupina SPJF: Foglarův oddíl strávil pod ochranou “sokolských křídel” mnoho let

6 února, 2023
1093
Views

Bohoušek přinesl text hlášení o činnosti oddílu Jaroslava Foglara, který pochází z archivu Sokola v Radlicích. Ten právě zkoumá Badatelská skupina SPJF. Foglarův oddíl strávil pod ochranou “sokolských křídel” mnoho let od nástupu komunismu do uvolnění během Pražského jara (1949–1967). Výroční zprávu přináší Bohoušek ZDE.

Jestřábovo hlášení je psáno 5. února 1955 a právě kvůli podobným zprávám jsme se před lety domluvili s Pedrem, že zkusíme bádat v sokolských archívech. Díky členu oddílu ale i radlického sokola Radku Smetanovi jsme si mohli dlouhodobě vypůjčit několik šanonů archivu z tohoto období.

I s pomocí Badatelské skupiny vyšel koncem roku 2022 zajímavý článek v sokolském časopisu. Vytištěný exemplář předáme do Fondu Foglar Památníku národního písemnictví a archivu SPJF.

Monotematické číslo Vzdělavatelských listů se věnovalo několika články témtu “akauting a sokolstvo”.

Zde přinášíme několik stránek z časopisu Vzdělavatelské listy. 

Badatelská skupina SPJF příležitostně publikuje také na spolkovém webu iKlubovna.cz 

Podívejte se na:
http://www.iklubovna.cz/clanky/sokolove-a-jestrab-1-dil-3728http://www.iklubovna.cz/clanky/sokolove-a-jestrab-2-dil-3730http://www.iklubovna.cz/clanky/panel-foglar-a-jini-na-naucne-stezce-radlice-farkan-malvazinky-3880http://www.iklubovna.cz/clanky/badatelska-skupina-spjf-vytvorila-prvni-film-o-foglarovych-ctenarskych-klubech-3898http://www.iklubovna.cz/clanky/soutez-byt-jaroslava-foglara-br-font-color-red-patracka-a-kimovka-font-3820http://www.iklubovna.cz/clanky/co-predate-do-foglarova-fondu-vy-2901http://www.iklubovna.cz/clanky/jestrabuv-zastupce-jumbo-si-psal-denik-ve-starorectine-3407http://www.iklubovna.cz/clanky/co-se-stalo-v-byte-jaroslava-foglara-26-dubna-2018-3415http://www.iklubovna.cz/clanky/zlute-kvitky-pod-oknem-bytu-jaroslava-foglara-3553http://www.iklubovna.cz/clanky/foglarovske-zalozky-3229

Chcete se zapojit do smysluplné, snad  i záslužné a zajímavé spolkové práce?

Kontaktujte Badatelskou skupinu SPJF na http://web.spjf.cz/contakt

Napsat komentář