Jak jsme hledali RYCHLÉ ŠÍPY v oknech Malé Strany během 22. ročníku pátrací hry

2 února, 2023
1071
Views

Pátrací hra Pražské pobočky SPJF pro širokou veřejnost vznikla v Praze v roce 2000. Od té doby se rozšířila do několika měst a pro hru vznikly v SPJF také speciální stránky www.hledameRS.spjf.cz 

Letos hra v Praze probíhala v mírně posunutém termínu od 17. 12. 2023 do 2. 2. 2023. 

Opět se místem hledání stala Malá Strana a tentokrát se hledaly polopostavy RŠ v oknech. Poprvé se polopostavy hledaly v rámci pátrací hry Záhada hlavolamu – 80 let, kdy byly v oknech Muzea města Prahy. V ostatních ročnících se hledali RŠ v podobě známé pětice “vedle sebe” v životní velikosti. Hru oznámil třeba foglarovský server Bohoušek.cz, ale i článek na iKlubovně.

Když jsou RŠ pohromadě, tak je místo omezeno pouze na balkon, terasu, komínovou lavku… Za těch úvodních 15 let na Starém Městě měli skalní pátrači uličky hodně probádané a do některých ulic už ani nechodili, protože tam žádné příhodné místo pro stojící RŠ nebylo. 

Zkusili jsme hru přesunout na Malou Stranu, ale tam je těch míst ještě méně. Proto jsme zvolili polopostavy v oknech. To ale může být strašně těžké, protože každý z pětice hochu může být úplně všude.

V úvodním ročníku těchto polopostav (covidová doba v r. 2020) byly RŠ v oknech domu U Zlatého prstenu. V roce 2021 se hledala opět pětice a umístěna byla na terásce u střechy v Kožní. A v roce 2022 dva hoši bydlí v jednom domě. Další dva jsou již v klubovně (opravdické) a Mirek je u hokynáře a chystá se udělat dobrý skutek a umýt tam okno.

Myšlenka organizátorů hry byla, že nejdříve pátrači najdou chlapce v klubovně, kde jsou dobře vidět. Pak usoudí, že zbylí hoši budou jinde a rychle se přemístí jinam, protože jen blázen by dal všechny chlapce tak blízko sebe. Asi to byla myšlenka bláhová…

Velkou radost měli pořadatelé ze zpráv nálezců, ale i z informace z 20. prosince od Krizmena redaktora Bohouška, který napsal, že prošel zatím jen Nerudovku a tam RŠ nenašel. Zkusi tedy hledat jinde. A právě v Nerudovce byli ti nejlépe viditelní Šípáci.

18. prosince 2022

Lukáš Dolívka: Našel jsem postavy klubu Rychlých šípů ve hře Hledání RŠ v Praze na těchto místech:

– Jarka Metelka a Jindra Hojer jsou v oknech v přízemí domu na adrese Nerudova 33 – je to skautská klubovna, 

– Mirek se “kouká” do ulice Jánský vršek z okna potravin Žabka hned u rohu této ulice s Nerudovou a Rychlonožka 

– a Červenáček jsou v oknech v prvním patře domu na adrese Úvoz 5 napravo od vchodu do domu.

Zde jsou moje fotky chlapců.

Podrobnější vyprávění o pátraní vítěze naleznete na Bohousek.cz

28. prosince 2022

Robert Chytrý: Posílám fotky hochů z klubu Rychlých šípů. Moc hezká hra, jen dům ve kterém “bydlí” Červenáček s Rychlonožkou byl na Úvoze a to jsou už Hradčany, a ne Malá Strana jak je uváděno ve hře. 

Moc děkuji za příjemnou zábavu a přeju vše nejlepší v příštím roce

PP SPJF: Pod číslem 228 na červené tabulce na domě je vidět, že hoši byli na Malé Straně. 

Hradčany jsou na druhé straně ulice Úvoz, která je tady hranicí.

29. prosince 2022

David Chytrý: Posílám fotky chlapců z Rychlých šípů, které jsem objevil na Malé Straně. Dobře jsem se opět při jejich hledání bavil. Přeji Vám vše nejlepší do Nového roku 2023.

2. ledna 2023

Miroslav Anderle: Dnes úspěšně nalezeny RŠ – Červenáček s Rychlonožkou v ulici Úvoz, Jindra a Jarka v Nerudově a Mirek na Jánském vršku.

15. ledna 2023

Martin Rosol: Hlásím, že všichni Šípáci jsou konečně nalezeni! Dlouho jsem nemohl objevit Červenáčka s Rychlonožkou. Okolí “klubovny”, kde jsou ostatní tři jsem přitom propátrával důkladně, ale zmátlo mě, že Úvoz je dole na ceduli označen jako Hradčany, takže jsem výš do této ulice už nezabrousil. Teprve když jsem se podíval do mapy, jsem zjistil, že kousek Úvozu (jeho levá strana při pohledu zdola) patří ještě k Malé Straně. A v tom byla ta chyba! Pak už bylo pátrání jednoduché. Dík za pěknou hru. Mluvili jsme o ní i ve středu na Akademii a všichni se přimlouvali, aby se i nadále konala v tomto posunutém termínu. V době předvánočního shonu na hledání není čas. Naopak o Vánocích, když se všechno zklidní, nebo v lednu je skvělé si udělat pátrací procházku zimní Prahou! 

Posílám fotky a ode dneška přestávám otravovat s těma nápovědama, i když by se pořád nějaké události kolem Jestřába a Dvojky našly, ke každému datu.

K tomu, že hra nebyla zařazena do celostátní akce Hledáme Rychlé šípy na adrese www.hledameRs.spjf.cz :

Tak to by mně teda zajímalo, co to bylo za hru, když ne Hledáme Rychlé šípy! Hra je přece pořád stejná, bez ohledu na to v jakém se kde koná termínu. Názor VV SPJF je podle mě nesmyslný. To by znamenalo, že jestliže si dnes odpoledne půjdeme zahrát třeba fotbal, tak když si někdo jiný půjde zahrát fotbal třeba zítra, tak už to nebude fotbal? Co je to za nesmysl? Ať ji příště SPJF do seznamu kouká zařadit bez ohledu na to, kdo a kdy ji pořádá! Je přece dobře, že se hra šíří!

Hra má už docela dlouhou tradici a je dobré ji pořád něčím vylepšovat, jako letos těma nápovědama. Příště by ke hře mohl být třeba nějaký kvíz, který by pátračům napověděl, nebo křížovka nebo nějaký příběh nebo šifrovaný plánek a podobně. Zkrátka přidat ke hře ještě něco navíc, aby byla rok od roku zajímavější.

Nejvíc mi pomohla nápověda s toaletou, na které sedí Eva Štursová, tím jsem věděl,kde začít a potom až ta nápověda, že Rychlonožka a Červenáček jsou výš než ostatní. Nápověda s ředitelem ČST se mi zdála opravdu zmatečná, samozřejmě vím, že Pelikán ale co ten druhý pták? Pátral jsem i po tom, jestli náhodou neexistuje taky nějaký druh ptáka Zelenka ale není takový. Nicméně pelikána na domě o kus níže v Úvoze než je Rychlonožka a Červenáček jsem si všiml!

30. ledna 2023

Ondra Plachý: Hlásím úspěšné včerejší večerní pátrání a děkuju za hezké zpestření procházky po Zadních Stínadlech, resp. Malé Straně. Taktéž děkuju za vtipnou nápovědu rozšiřujíci obzory (Eva na toaletě, ptáci a vrstevnice, natož hokynář Ž. nemají chybu .

Nevím vlastně, pro jakou věkovou skupinu bylo pátrání určeno, a předem hlásím, že jsem mladý již jen duševně, tak možná ani nemám nárok na zařazení do slosování a ani mi to nevadí.

Důkazní portrétní fotografie přiloženy, chudák Mirek nemá zrovna slunný domov 

PP SPJF: Kazdy, kdo hleda Rychle sipy (venku nebo v sobe), je pro nas dulezitou soucasti hry.

Ondra Plachý: To vnitřní hledání je myslím zásadnější než to v uličkách. Ale ono se to navzájem doplňuje. Asi to bude jako s tím Svatým Grálem, kdo v něm vidí jen předmět, neuspěje. 

Věkově jsem na tom asi takto – 49. 

A s tou nápovědou jste si na sebe ušili bič, je tak dobrá a vtipná, že člověk chce další a další porci… já jsem nějakou dobu vůlí osudu Kladeňák, tak jsem si taky nechal pátrací procházku až na moment, kdy nápověda ohraničila přibližný úsek Úvoz – Jánský vršek (resp jeho 

31. ledna 2023 oznámila nález Rychlých šípů Karin Brůžková a poslal fotografie jako důkaz nálezu.

1. února 2023 chvilku před zveřejněním konečné nápovědy svůj nález ohlásila i Marcela Karafizievová.

1. února 2023 poslalo fotky míst s RŠ a poznámky ke hře také Dlouhé Bidlo:

– Posun termínu není na škodu. Boří se sice tradice “17. 11. – 17. 12.”, ale atmosféře a času na hru to prospívá. Lpět v tomto případě na “tradici” je nesmysl.

– Systém ztotožňování dat s životem JF je logický, méně je už logická vazba na Dvojku – proč ne na RŠ? Navíc “Dvojku” možno chápat jako součást života JF.

– Systém nápověd je taky O. K., pokud by ale nápovědy nebyly stupidní, resp. nebyly pro daný den nulovou nápovědou. K čemu je pátračům například “nápověda” k 27. 1. 1963 se sdělením “…jim, že jsou…” a řada dalších podobných, samostatně vytržených “výkřiků” bez souvislostí.
Pitomost je rovněž slovní a zeměpisná ekvilibristika s nadmořskými výškami, itineráři atd.
Vypadá to sice možná pro někoho vtipné, ale je to hloupost. A pátrači podle takových “nápověd” nenajdou ani starou bačkoru!
Ze všech zveřejněných nápověd bylo smysluplných tak nanejvýš pět.
SJ / AJF / Dlouhé Bidlo

Závěr od organizátora

Taky se mi posunutý termín pátrání líbí, ale chápu i argumenty špiček SPJF, že se lépe dělá propagace hry, když je ve stejném termínu. Tentokrát posunutí v Praze způsobila souhra náhod – neměl jsem čas, byl jsem nemocný a chtěl jsem překryv se hrou skautské nadace, kde čekám velkou účast a tedy by to byla i propagace naší hry pro další ročníky.

Jenže hra nadace měla startovat už několikrát v prosinci a stále se zahájení posouvalo. Nakonec nadační pátračka začala až 17. ledna – měsíc po původně uvažovaném termínu, kdy taky začalo naše hledání RŠ.

Žel, VV spjf se shodl, že když je hra v jiném termínu, není to hra Hledáme RŠ, ale jiná a nedostala se ani do seznamu měst na hledameRS.spjf.cz 

Přijde mi to jako nesmysl. Měla by tam být i Kutná Hora, která měla také lehce jiný termín i jiného organizátora, a také na webu hry není. 

Možná ji jen kutnohorští skauti nepřihlásili, ale já si na hře cením, že jde napříč organizacemi. Má všude trošku jiná pravidla, vyhodnocení bylo všude podle místních potřeb (Večer světel, Betlémské světlo…), ale vždy se hledaly Rychlé šípy. 

V Praze se už k termínu 17. 11. až 17. 12. nejspíše nevrátíme. Možná zkusíme propracovat ty nápovědy, které byly podmíněny zapsáním nějakého výročí dne z období pátrací hry. Těchto výročí se sešlo opravdu hodně a neměl jsem v zásobě ani tolik nápověd – jen se podívejte do komentářů hry a badatelská skupina SPJF je využije do kalendáře JF na webu. Však to snad brzy uvidíte.

Napsat komentář