Před 25 lety odešel Jaroslav Foglar – Jestřáb

23 ledna, 2024
516
Views

Dnes 23. ledna uplynulo již 25 dlouhých let od chvíle, kdy navždy odešel Jaroslav Foglar – Jestřáb. Do paměti a do srdcí tisíců dětí i dospělých se zapsal zejména jako spisovatel dobrodružných knih pro děti a mládež. Byl autorem komiksu Rychlých šípů, románu Chata v Jezerní kotlině, či redaktorem časopisů pro chlapce a děvčata Mladý Hlasatel a Vpřed, kde začali v 30. letech vznikat první čtenářské kluby. Působil rovněž jako dlouholetý vedoucí skautského oddílu Pražská Dvojka, jenž se stal předlohou pro dílo Hoši od Bobří řeky. Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v Praze a zemřel tamtéž 23. ledna 1999 ve věku 91 let.

„Ne – nezestárnete!“ pravil pevně a neochvějně. „Vy budete pořád chlapci – a já budu pořád váš Rikitan. A jednou – za hrozně dlouhou dobu – nelekejte se – určitě i všichni umřeme! Ale ani pak nezestárneme! My zůstaneme věčně mladí ve svých příbězích, zapsaných v našich kronikách. Tisíce a desetitisíce nových chlapců přijdou po nás a budou prožívat svoje vzrušená jara, jako my jsme prožívali to první, kdy jsme si založili svoje sdružení – a všem se bude líbit to, co i nám se líbilo: veselé schůzky v klubovně, výpravy za město, táborové ohně a prázdniny kdesi daleko v lesích u vody. Všichni taky budou číst naše příběhy, lovit bobříky a žít podle nás.“

První zprávu o odchodu oblíbeného autora dětských knih uvedla v červenci 1995 ČTK, jednalo se však o omyl. Bylo letní prázdninové odpoledne, když z rozhlasu zaznělo smutné sdělení, že právě zemřel spisovatel Jaroslav Foglar. Kromě mnoha čtenářů „foglarovek“, ji v prostředí Thomayerovi nemocnice prostřednictvím rozhlasového přijímače zaslechl i sám Jestřáb, který však v tu chvíli byl živ a zdráv. Ač žil poté ještě více jak tři a půl roku, jeho přání dožít se 102 let jako měla jeho maminka, se nevyplnilo.

Dalšího smutného výročí si v lednových dnech připomínáme také u kreslíře Rychlých šípů Dr. Jana Fischera, který zemřel předčasně 8.ledna 1960. Osudným se mu stal zápal mozkových blan, když se nachladil při jízdě na motorce, aby stihl odevzdat kresby do uzávěrky. Jan Fischer se narodil dne 22. ledna 1907 a tak si v lednu také připomínáme naopak jeho nedožité 117. narozeniny.

Rolf
By

Jsem členem SPJF od roku 1996, vedl jsem 155.KBS Moravští Indiáni a také Tábory Bobří stopy na Pikárci v letech 2006 - 2015. Nyní jsem členem Revizní komise SPJF.

Napsat komentář