V Naloučanech se mladí foglarovci vydali “K pramenům neznámé řeky”

30 června, 2023
874
Views

Do Naloučan na Třebíčsku se v závěru měsíce května sjeli dívky, hoši i vedoucí, aby si nenechali uniknout jarní sraz, jenž nesl název „Proti proudu neznámé řeky“. Děj zavedl účastníky do Jižní Ameriky, kde se coby jako novináři, vydali pátrat do divočiny v okolí řeky Orinoko, stejně jako hrdinové komiksu Jaroslava Foglara, na jehož motivy se víkendové setkání odehrálo.

Magazín Meteor přinesl senzační zprávu! Francouzský redaktor Henry Dupont a jeho tým se vydali do neprozkoumaných končin Venezuely, aby odkryli bílá místa na mapě a přinesli z této lokality jedinečnou reportáž. Na vědeckou expedici se však bylo třeba bedlivě připravit, jelikož  povodí veletoku Orinoko skýtalo plno překážek a nebezpečí. Nástrahy divoké řeky, tropické nemoci, nevyzpytatelní domorodci či divoká zvířata. Kdo se odvážil vydat odhalit taje Jižní Ameriky a vydat se až k pramenům neznámé řeky?

Do velké výzvy se zapojilo pět novinářských deníků z těch nejproslulejších redakcí v Evropě a Americe! Byli tu Britové z Daily telegraph, Italové z nejčtenějšího deníku Apeninského poloostrova Gazetta della Serra, nechyběli Španělé a věhlasné noviny El Mundo, ze severu se přidalo Švédové z redakce Svenska Dagbladet a v neposlední řadě si příležitost nemohl nechat uniknout také New York Times zastupující USA. Mladá fronta DNES nakonec chyběla…

Pravou jihoamerickou atmosféru nám v pátek večer připravil na základně Halahoje Čáp, jehož promítací stroj nás zavedl do tajů Venezuely, brazilského pohraničí a také na ostrovy Trinidad a Tobago. Dobrodružství, které tam zažil před 12 lety líčil tak barvitě, že by v promítací místnosti bylo slyšet spadnou špendlík, jak měli všichni zatajený dech. 

Již druhý den ráno čekaly soutěžní novinářské týmy nelehké zkoušky, které je měli naučit dovednosti, bez kterých by se v nevyzpytatelných končinách řeky Orinoko těžko obešli. Na pěti různých stanovištích tak museli všichni plnit test kuchaře, přírodovědce, technika, zdravotníka a také radisty. 

Známý španělský plátek El Mundo si ve venezuleských bažinách přímo liboval

Po obědě se celý peloton vydal proti proudu divoké a rozbouřené říčky Jasinky, kde cesta přes 17 brodů nebyla rozhodně procházkou růžovým sadem. Po překonání nebezpečné džungle již se šlo do finále, kdy po vyluštění šifry směřovali novinářské týmy hledat staré hradby v obci Jasenice, následně starý zapomenutý kostelík, aby samotným cílem nebylo nic jiného, než hluboká a tmavá Jezevčí jeskyně, které Jihoameričané říkají „Jaguáří doupě“! Jak dopadlo nakonec celkové bodování a pořadí?

1. místo ŠPANĚLSKO a ITÁLIE 38 bodů

3. místo ŠVÉDSKO 33 bodů

4. místo USA 29 bodů

5. místo VELKÁ BRITÁNIE 26 bodů

Po návratu ještě program pokračoval opékáním uzenin od mistra uzenáře, ně každý si však všiml, že pokrm  vypadající jako klasické české špekáčky, byla ve skutečnosti naporcovaná anakonda amazonská!

Na závěr proběhla ještě desková hra, ve které mohly skupinky zúročit své body ze celého dne a postupovali po mapě Jižní Ameriky z Ohňové země přes mnoho překážek až do Venezuely k pramenům neznámé řeky Orinoko. Rád bych poděkoval Přemovi, Láďovi, Turloghovi, Sokimu, Čápovi, Romainovi, Žluťáskovi a Barče za pomoc s přípravami a organizací.

nyní si do svých diářů a kalendářů můžete zapsat termín 20.- 22. října 2023, kdy se bude konat další stínadelský sraz a to nyní v Olomouckém kraji v Lipníku nad Bečvou.  Akce je určena stopařům, členům klubů, oddílů a táborů Bobří stopy. Bližší informace přineseme v závěru letních dnů.

Kontakt na pořadatele akce na emailu radim.kejik@spjf.cz (Rolf) 

Štítky:
·
Rolf
By

Jsem členem SPJF od roku 1996, vedl jsem 155.KBS Moravští Indiáni a také Tábory Bobří stopy na Pikárci v letech 2006 - 2015. Nyní jsem členem Revizní komise SPJF.

Napsat komentář