Rychlé šípy slaví 85 let! Jako dárek jim můžete nadělit knihu v ukrajinštině

14 prosince, 2023
570
Views

Dnes je to již památný den 17. prosinec 1938, kdy byl v časopisu Mladý hlasatel otištěn první díl komiksu Rychlé šípy podle scénáře od Jaroslav Foglar. Skautská nadace Jaroslava Foglara u této příležitosti připravila Reprint prvního souborného vydání Rychlých šípů z roku 1940, hru v pražských uličkách a vznikl i krátký animovaný spot. Místo dárku k narozeninám je možné přispět do sbírky, z jejíhož výtěžku vydá Skautská nadace legendární Foglarovo dílo Záhada hlavolamu v ukrajinštině.

Na Kampě vznikne Šmejkalova ohrada a v uličkách bude probíhat hra Stínadelská tajemství

Zveme všechny fanoušky Rychlých šípů, aby přišli na hochy zavzpomínat ke Šmějkalovic ohradě, která bude instalována na Kampě před Skautským institutem v Rybárně. Rádi bychom veřejnosti nabídli místo, kam mohou napsat své vzkazy a narozeninová přání. Ohradu budeme instalovat v sobotu 16.12. dopoledne, vzkazy bude možné na místě psát až do nedělního večera. Následně je možné v kavárně Rybárny zakoupit mapu k rodinné hře Stínadelská tajemství, vyrazit do uliček Malé Strany a nechat se vtáhnout do minulosti Stínadel,“ zve veřejnost Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Reprint prvního souborného vydání Rychlých šípů a příspěvek na ukrajinskou verzi Záhady hlavolamu

Kdo chce vzpomínat z tepla domova, má možnost zakoupit v Jestřábově obchodě Reprint prvního souborného vydání Rychlých šípů. Původně vyšlo v nakladatelství Melantrich koncem roku 1940 a včetně následných dotisků dosáhlo úctyhodného nákladu 180 000 ks. Současný reprint se toto původní vydání snaží co nejvíce napodobit, včetně použitého papíru. Jestřábův obchod funguje na stránkách Skautské nadace Jaroslava Foglara v režimu předmětové sbírky a veškerý výtěžek putuje na výstavbu a rekonstrukce skautských kluboven. Kromě zmíněné publikace jsou k zakoupení i další předměty s tematikou Rychlých šípů.

„Jako narozeninový dárek by si Rychlé šípy nepřály ani nové sáně, strágule či ježka v kleci, ale přesně v duchu toho, jací hoši jsou, by uvítali pomoc pro ostatní. Proto vyzýváme kohokoliv, kdo by jim chtěl udělat k narozeninám radost a miluje jejich příběhy, aby přispěl do jejich narozeninové výzvy. Vybrané peníze budou použity na vydání knihy Záhada hlavolamu v ukrajinštině. Pomozte nám dostat tuto klasickou foglarovku mezi ukrajinské kluky a holky,” doplnil Šantora.

Animovaný klip k narozeninám Rychlých šípů

85. výročí připomene i animovaný klip, jehož autorem je výtvarník a animátor Marek Berger,  hudbu složil Martin Klusák. Připomíná vedle komiksu druhou linku příběhů Rychlých šípů a to jejich stínadelská dobrodružství, známá z knih Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.

Avatar
By

Místopředseda SPJF

Napsat komentář